JSM Klubblag Resultat

JSM klubblag kval spelas hos oss i helgen. 15 klubbar gör upp om 8 platser till nästa omgång. Hills vann dagens slagspelskval och är vidare medan övriga klubbar spelar match i morgon om resterande platser.
Ett nytt prydligt banrekord för damer från röd tee fick vi också, imponerande 64 slag av Hills Amanda Linner.

Resultat för lördagens slagspelskval hittar ni på golf.se

I söndagens matchspel blev det idel favoritsegrar när det skulle avgjöras vilka klubbar som skulle göra Hills sällskap till omgång 2. Göteborg slog Falkenberg med 3-2, Halmstad lyckades efter viss dramatik besegra Öijared med 3-2, Gullbringa vann med 3,5-1,5 mot Ringenäs och Gräppås slog Forsgården med samma siffror. Kungsbacka stod för en mäktig vändning mot Lyckorna och vann med 3-2 medan Skaftö vann mot Albatross med 4-1 samtidigt som Delsjö besegrade Torslanda med 3-2.

 

Startlista Matchspels söndag 3/6

Göteborg GK mot Falkenbergs GK – Göteborg vinnare 3-2

08:00 MF   Jacob Lundberg/Kajsa Lindqvist – Saga Hjoberg/Alexander Melkersson 

08:10 VF     Jacob Melin/Ella Melin – Victor Källqvist/Jacob Nilsson

08:20 FS      Minonna Falkman Lehes – Elisabeth Fransson

08:30 PS       Oscar Abrahamsson – Algot Strandvi

08:40 VS        Anna Nordfors – Joel Sylvén

Halmstad mot Öijared GK – Halmstad vinnare 3-2

08:50 MF   Hanna Nilsson/Hugo Strand – Lucas Evertsson/Emelie Clase

09:00 VF    Adam Karlsson/Simon Carlsson – Johan Uhlin/Erik Lundgren

09:10 FS      Nellie Åberg – Nelly Wiktorsson

09:20 PS      Björn Rosengren – Alex Västhav

09:30 VS       Elvis Emanuelsson – Daniel Holmberg

Gullbringa GCC mot Ringenäs GK – Gullbringa vinnare 3,5-1,5

09:40 MF      Fia Lindbom/Axel Eriksson – Tindra Tyrsing/Isak Ljungqvist

09:50 VF      Linn Thörnqvist/Pontus Guttormsen-Oskar Petersson/Alexander Lindström

10:00 FS      Sofia Maxen – Julia Linda

10:10 PS       Axel Johansson – Joel Petersson

10:20 VS      Anton Carlström – Nino Palmqvist

Gräppås GK mot Forsgårdens GK – Gräppås vinnare 3,5-1,5

10:30 MF    Ella Schönborg/Samuel Johansson – Lisa Ekberg/Jacob Carlson

10:40 VF     Fabian Wennerlöf/Adam Söderholm – Arvid Åberg/Casper Ekberg

10:50 FS      Gabriella Carlbom – Emma Borg

11:00 PS       Mårten Löfås – Oscar Gustafsson

11:10 VS       Louisa Carlbom – Carl Rosenholm

Kungsbacka GK mot Lyckorna GK – Kungsbacka vinnare 3-2

11:20 MF    Simon Jonsson/Filippa Sundqvist – Ida Linder/William Ringmark

11:30 VF      Svante Palmgren/Alfons Bondesson – John Hansen/Oliver Amnefjord

11:40 FS        Emma Larsson – sjuk

11:50 PS        Gustav Andersson – Hannes Pettersson

12:00 VS       Calle Hagström – Ludvig Nilsen

Skaftö GK mot Albatross GK – Skaftö vinnare 3-2

12:10 MF      Hanna Åreberg/Albert Hansson- Alexander Ädel/Märta Ekvall

12:20 VF       Elin Kleén/Isac Åreberg- Nicole Fankl/Albert Fogestam

12:30 FS       Frida Kinhult – Cassandra Olivelund

12:40 PS      Hugo Lantz – Emil Holmgren Jonasson

12:50 VS      Algon Kleén – Rasmus Jonasson

Delsjö GK mot Torslanda GK – Delsjö vinnare 3,5-1,5

13:00 MF    Linnea Hofgren/Gustav Lundberg – Wilma Berg/Adam Segram

13:10 VF      Tobias Lanner/Viggo Öhrn – Erik Hultén/Jonas Blom

13:20 FS      Elin Esborn – Filippa Jansson

13:30 PS       Henrik Lilja – Ludvig Sernhede

13:40 VS       Karl-Filip Bjerke Einarsson – Albin Kihl

Kommentarer

Fler artiklar

Namn Datum
Claes Leander 2018-11-30
Baninformation 2018-11-19
Seniorernas luciaavslutning 2018-11-14
Älgjakt 2018 2018-10-13
Partille GK söker klubbchef 2018-10-12